diena-sestdiena-anna-fanigina-intervew-designer

AR VĀRDIEM SIRDĪ

Juveliermāksliniece Anna Fanigina stāsta par ilgo ceļu pretim kuģu sarakstam,piedalīšanos arheoloģiskajās ekspedīcijās un vēlmi pēc zināšanu dziļuma.

Ilze Auzāne, foto — Kristaps Kalns

Izdevums SestDiena turpina iepazīstināt ar divpadsmit Latvijas māksliniekiem, kuru veikums ir publicēts laikraksta Diena šī gada kalendārā. Jūlija mēnesis ir iesācies ar juveliermākslinieces Annas Faniginas kolekciju Kuģu saraksts, kas ir autores veltījums Senās Grieķijas kultūrai. «Pirms vairākiem gadiem es aizbraucu uz Grieķiju un no jauna iemīlējos grieķu alfabētā un sapratu, ka alfa, beta un gamma nav tikai trijstūru leņķi,» smejas māksliniece, kura savulaik ir absolvējusi Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti pirms iestājusies Rīgas Lietišķās mākslas koledžas Metāla dizaina nodaļā. 

ARTEFAKTU ZĪMĒŠANA
Pēc šī ceļojuma viņa ir iecerējusi sameklēt jaunus izteiksmes līdzekļus, lai šos grieķu burtus ierakstītu savā daiļradē līdzās iepriekš plaši izmantotajiem latīņu vārdiem. Anna Fanigina ir iegādājusies neparastas formas akmeņus, sākusi lasīt sengrieķu autoru darbus un interesēties par šo kultūru kopumā, kurā ir daudz smalkuma, zeltainuma un jūras klātbūtnes. «Manī krājās priekšstati par to un pamazām radās nojauta par nākamās kolekcijas aprisēm, bet pietrūka uzdrošināšanās to realizēt praktiski, jo šķita, ka man nav pietiekama zināšanu dziļuma un līdz ar to iekšēju tiesību to darīt,» atzīmē māksliniece. 
Šī iemesla dēļ viņa ir pieteikusies Sanktpēterburgas Ermitāžas arheoloģiskajai ekspedīcijai kādreizējās sengrieķu pilsētas Nimfejas teritorijā. Jau iepriekš Anna Fanigina bija ievērojusi šos izrakumus un iepazinusies ar vairākiem arheologiem. Vēlāk māksliniece ir uzrakstījusi ļoti garu motivācijas vēstuli par to, kāpēc gribētu piedalīties tajos. «Izrādījās, ka ar manu Rīgas Lietiškās mākslas koledžas izglītību pietiek, jo šādās arheoloģiskajās ekspedīcijās vienmēr ir nepieciešami zīmētāji, kas uzzīmētu atrastos artefaktus,» atklāj Anna Fanigina, kuras pieņemtais lēmums ir izmainījis visu viņas dzīvi un, protams, ļāvis paspert plašu soli pretī topošajai kolekcijai, kura uz doto brīdi ir kļuvusi par juveliermākslinieces visceļojošāko kolekciju viņas daiļradē – tā bez Rīgas vēl pabijusi gan Sanktpēterburgā, Viļņā un Palangā, gan Amsterdamā, Minhenē, Venēcijā, Adrijā, Romā, Latīnā, Atēnās, un Kiprā. 
Savukārt vēl tuvāk galamērķim viņa pavirzījusies, pateicoties rindiņai no krievu dzejnieka Osipa Mandelštama dzejoļa: «Ja spisok korabļej pročjol do seredini» (es kuģu sarakstu izlasīju līdz vidum). Kuģu saraksts ir atsauce uz sengrieķu dzejnieka Homēra eposa Iliādu, kurā ir uzskaitīti visi kuģi, kas bija sapulcējušies no visām grieķu zemēm, lai iekarotu Troju. Līdz ar kolekcijas nosaukumu ir sākusies tās tapšanas praktiskā daļa – māksliniece ir meklējusi vispiemērotāko gravēšanas veidu uz akmens un konsultējusies ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļas docenti Ilonu Gorņevu, kura ir kļuvusi par viņas pavadoni šajā sengrieķu tekstu pasaulē (un kolekcijas balsi tiešā nozīmē, jo saitā www.greek.verba.lv gredzenus ir iespējams arī klausīties).

TENDENČU CIKLONA VIDŪ
Annas Faniginas interese par vārdu ir radusies līdz ar Rīgas Lietišķās mākslas koledžas diplomdarbu, kurā viņa veidoja savu interpretāciju par Senās Ēģiptes pektorālēm un tā teorētiskajā daļā pētīja šo krūšu rotu nosaukuma izcelsmi, līdz aizrakās līdz latīņu valodas vārdam «pectus», kuram ir vairākas nozīmes: krūtis, dvēsele, personība un citas. Šī atklājuma savaldzināta māksliniece sāka regulāri apmeklēt Latvijas Nacionālo bibliotēku un lasīt latīņu valodas vārdnīcu, no kuras zvejoja vienu pērli pēc otras un sajuta vēlmi tās ielikt savu rotu ietvarā. Piecus gadus vēlāk Anna Fanigina izveidoja savu zīmolu ar nosaukumu Verba (vārdi), kuram šogad aprit jau piecpadsmit gadu. Neilgi pirms tam viņa bija aizbraukusi uz Sanktpēterburgu, kur katru vakaru gājusi uz Ermitāžu klausīties lekcijas. «Vienā lietainā dienā es izliju un nosalu un siltajā telpās gandrīz aizmigu tā kā no stāstījuma par Svētās Katrīnas klostera ikonu uzrakstiem līdz manai apziņai nokļuva tikai nepārtraukti atkārtotais vārds «uzraksts», «uzraksts,» «uzraksts»,» atminas māksliniece, kura ceļā no lekcijas ir aizdomājusies par to, ka vēlas savu interesi par uzrakstiem savās rotās izteikt arī iecerētā zīmola nosaukumā un atcerējusies frāzi: «adbibere verba pūrō pectore» (uzņemt vārdus šķīstā sirdī). Svukārt vārds “verba” nozīme ne tikai “vārdus” latīņu valodā, bet arī pūpolus Annas dzimtajā — krievu — valodā un pašai māksliniecei asociējas ar pavasari. Tas kopā veidojis plaukstošu saspēli, kas iepatikusies.