ZĪME/MARK, 2020

Kolekciju no trīs piespraudēm PRIMUS, SECUNDUS, TERTIUS Anna Fanigina ir rādījusi Latvijas Rotu mākslas biedrības izstādei ZĪME/MARK, kas notika Rotko centrā Daugavpilī 2020. gadā no 8. februāra līdz 12.aprīlim. Rotas ir veidotas no sudraba, bet par galveno izteiksmes līdzekli šeit kļuvusi spēle starp dabīgo un mākslīgo materiālu – organisko stiklu un pusdārgakmeņiem, starp kuriem atšķirību sākumā ir grūti pamanīt. Kas šeit ir rozā kvarcs, akvamarīns, citrīns, un kas – krāsains plastikāts, nav nemaz tik viegli noteikt. Māksliniece izmanto Pompeju fresku krāsu paleti, izvēloties spektra vismaigākos un visgaišākos toņus. Seno civilizāciju kultūras un it īpaši antīkie sienu gleznojumi, kas bija pamata vērtība Marka Rotko mākslā, arī Annai Faniginai  ir nemainīgs iedvesmas avots.

“Kad es saņēmu ielūgumu piedalīties izstādē Marka Rotko “zīmē”, es sāku pētīt viņa dzīvi un daiļradi, lai atrastu saskarsmes punktus, un ātri sapratu, cik ļoti nozīmīga viņam bijusi antīkā māksla. Tā ļoti daudz nozīmē arī man. Es katru gadu piedalos arheoloģiskajās ekspedīcijās pie Pompejām, un man ir unikāla iespēja “komunicēt” ar romiešu freskām bez starpniekiem. Kopā ar restauratoriem, vairāku dienu garumā saudzīgi attīrot romiešu sienu virsmas, pieskaroties tām, novērtē fresku īpašo kolorītu, veidošanas tehnikas neatrisinātos noslēpumus,  laika atstātos traipus, kas piedod tām vēl lielāku māksliniecisku vērtību, un iemīlies šajās sienās uz mūžu.”

Trīs taisnstūra formas piespraudes ar maigām, noapaļotām kontūrām kā nelieli, izgriezti fragmenti no simboliskām sienām atklāj šīs senās mīlestības pēdas, kā arī pateicību Markam Rotko par vēl vienu iespēju iedziļināties krāsās, smelties tajās gaismu un spēku. 

Izstādes:
2020.gada 7.februāris līdz 12.aprīlis, Daugavpils Marka Rotko Mākslas Centrs, Daugavpils, Latvija